JOGA SNU
Joga nidra jest stanem głębokiej relaksacji, organicznym doświadczeniem ciszy, stanem kompletnego poddania się i doświadczenia świata nocy, za którym każdy człowiek podświadomie tęskni, niemal jak za bezpiecznym i błogim pobytem w łonie matki.
Działanie jogi nidry udowodniła już nauka. W badaniach EEG zauważono, że praktykujący znajdowali się w stanie dużej aktywności fal delta (0,5-4 Hz), czyli najwolniejszych ze wszystkich fal mózgowych, typowych dla stanu głębokiego snu (NREM - non-rapid eye movement). W paśmie delta uwalnia się hormon wzrostu i redukuje się wydzielanie kortyzolu – hormonu kory nadnerczy, odpowiadającego za stres i starzenie się. Rośnie poziom DHEA (naturalnego hormonu steroidowego) i melatoniny. To dlatego głęboki sen jest zbawienny dla uzdrawiania i regeneracji. Dlatego po dobrze przespanej nocy czujemy się pełni energii. Dzięki praktyce jogi nidry możemy uzyskać ten stan w każdym momencie, gdy czujemy się wyczerpani.
Jogę nidrę praktykujemy w wygodnej pozycji w pomieszczeniu maksymalnie wyciszonym i zaciemnionym, dbając o to, by było nam ciepło i komfortowo. Podążamy za instrukcjami głosu prowadzącego sesję, nauczyciela. W czasie praktyki możemy mieć konkretną intencję, w zależności od celu sesji. Zwyczajowo trwa ona od 30 do 60 minut. Często zdarza się jednak, że pomimo starań zasypiamy już po kilku minutach. Nie należy z tym walczyć, widocznie jest to najlepsze, czego w tym momencie mogliśmy doświadczyć.
Medytacja jest stanem przytomnego umysłu, gdy obserwujemy wrażenia płynące z ciała, emocje, zmysły starając się w jak najmniejszym stopniu w nie angażować. Joga nidra jest stanem psychicznego snu. Nie oznacza jednak świadomego śnienia. Nie doświadczamy w niej marzeń sennych, pozostajemy zanurzeni w ciszy głębokiego czuwania.
Joga nidra jako praktyka służyła i służy doświadczeniu głębokiego kontaktu z własnym wnętrzem, duszą. Jest jednym z narzędzi służących do powściągnięcia zmysłów (pratyahary). Praktykowana przez mnichów miała pozwolić na dotarcie do samskary (wrażenia i nawyki zakorzenione głęboko w umyśle i przezwyciężenia karmy (naszych, czynów, działania). Praktyki medytacji mają pozwolić poznać i (raz)puścić te elementy samskary, które stale sprowadzają nas na manowce.
Joga nidra dla większości będzie aż i jedynie formą głębokiego relaksu, refleksji na kilku poziomach:
• Ciała fizycznego - Co czujesz w ciele w trakcie sesji? Które miejsca czujesz mocniej? Czy są takie miejsca w ciele, do których wcale nie dociera Twoja świadomość? Czy czujesz energię w ciele? Czy w każdym punkcie płynie tak samo?
• Umysłu - Co pojawia się w Twojej świadomości? Czego dotyczą myśli? Czy odczuwasz swój umysł jako harmonijny i spójny? Czy są obszary, do których nie masz dostępu?
• Ciała vs umysłu - Czy dostrzegasz ich połączenie? Czy myśli wywołują odpowiedź w ciele? Jakie sygnały z ciała temu towarzyszą? Gdzie w Twoim ciele mieszka świadomość?
• Duszy - Czy czujesz się częścią kosmosu? Czy jesteś wolny czy istniejesz w zależności od czegoś?